Harcerstwo na wysokim poziomie – Koszalin

Wrzesień i październik w koszalińskim Szczepie „Sztorm” był pełen wyjątkowych inicjatyw. Harcerze z Koszalina mogli spełniać swoje kolejne marzenia, a to za sprawą dofinansowania ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – Społecznik – Program Marszałkowski” oraz Stowarzyszeniu „Vocatio Dei”, które koordynowało wszystkie projekty. Zostały zorganizowane liczne spotkania, podczas których młodzi uczestnicy wraz z ojcami uczyli się pracy w drewnie, całym Szczepem poznawali metody udzielania pierwszej pomocy, a zwieńczeniem był biwak Niepodległościowy Pomorskiego Hufca Harcerzy. Jesteście ciekawi co działo się podczas tych wydarzeń? Zapraszamy do lektury.

Międzypokoleniowe harcerskie warsztaty stolarskie dla ojców i ich synów

Każdy mężczyzna powinien umieć pracować w drewnie, dlatego postanowiliśmy nauczyć naszych harcerzy niezbędnych technik, oraz zasad korzystania ze sprzętu służącego do obróbki drewna. Za środki, które otrzymaliśmy z programu zakupiliśmy niezbędny sprzęt (stół roboczy, frezarkę, wkrętarkę, dłuta, piły, wypalarkę do drewna) oraz dużo książek o związanych z drewnem i sposobach jego obróbki. Na kilku pierwszych spotkaniach zaproszeni specjaliści przekazywali wiedzę, która następnie przydała się podczas wykonywania projektów. Harcerze stworzyli galerie swoich prac. Każdy z projektów jest niezwykły ze względu na włożony trud i to, że najmłodsi konstruktorzy i stolarze mieli po 11 lat.

LUC_1217.jpg-nggid042046-ngg0dyn-2048x1367x98-00f0w010c010r110f110r010t010

Warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży

Warsztaty z samarytanki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Każdy z uczestników chciał poznać cenną wiedzę pozwalającą ratować życie. Choć na zbiórkach harcerskich jest to dosyć powszechnie nauczana technika jednak tym razem harcerze i harcerki mieli szansę odbyć serie szkoleń, podczas których nie zabrakło profesjonalnego sprzętu, a nawet – do złudzenia przypominających prawdziwe – symulacji i ran. Na kursach prowadzonych przez wolontariuszy i z zakupionych książek harcerze uczyli się opatrywania ran, złamań udzielania pomocy podczas zawału, udaru, ataku epilepsji itp. Mogli również sprawdzić poziom nabytej wiedzy podczas mrożących krew w żyłach pozoracji. Zwieńczeniem szkoleń była gra miejska, która zaangażowała cały Szczep. Co bardzo ważne – uczestnicy mieli do dyspozycji kilkadziesiąt apteczek osobistych. Mamy nadzieję, że obecność tak dużej ilości sprzętu medycznego towarzyszącego harcerzom na co dzień będzie zapewniała jeszcze większą gotowość służby, gdyż po tych cennych warsztatach nie wątpimy w umiejętności uczestników, ale życzymy im, żeby nigdy nie musieli się nimi wykazywać w prawdziwym życiu.

Obchody stulecia odzyskania Niepodległości

Program Społecznik” podniósł standard jeszcze jednej ważnej dziedziny harcerskiego wychowania, tym razem był nią patriotyzm. Dzięki zakupionym kostiumom oraz rekwizytom, cała przekazywana podczas niepodległościowego biwaku wiedza jeszcze bardziej utkwi w pamięci uczestników. Niezwykłym dla harcerzy było otrzymanie repliki szabli wz. 1921 oraz czapki „maciejówki”, które jeszcze bardziej przypominają harcerzom z 1 Koszalińskiej Drużyny Harcerzy „Zielona” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego o ich patronie, który niemal 100 lat temu został naczelnikiem państwa. W trakcie biwaku odbyła się harcerska gra miejska, podczas której został wykorzystany sprzęt z naszych wcześniejszych programów, jak również zakupione najróżniejsze stroje historyczne. Warta wspomnienia będzie również możliwość dotknięcia polskiej flagi, która brała udział w Powstaniu Warszawskim, a którą przywiózł były drużynowy i rekonstruktor ze znanej na Pomorzu GRH „Gryf” Marcin Maślanka, który udzielił harcerzom niezwykłej lekcji historii oraz podsumował cały biwak.

Jak widać na przykładzie koszalińskich harcerzy i harcerek przed naszymi organizacjami jest jeszcze wiele nie przetartych szlaków, na których możemy się rozwijać i mierzalnie podnosić standardy naszej harcerskiej pracy. Zachęcamy wszystkie drużyny do korzystania z podobnych projektów, bo dzięki nim można nauczyć naszych harcerzy przydatnych umiejętności orazzakupić sprzęt, który używany przez lata będzie dalej uczył, pomagał w tworzeniu ciekawych inicjatyw, a co najważniejsze dawał uśmiech naszym najmłodszym braciom i siostrom.

Po więcej informacji o koszalińskich akcjach zapraszamy na naszą stronę:

#społecznik #pomorzezachodnie