Podniesienie flagi państwowej na Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie

Nasz przedstawiciel brał udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na odnowionym maszcie znajdującym się na dachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się dziś z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości uczestniczył prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Premier w Dniu Flagi spotkał się z harcerzami ZHR z naszego okręgu, kombatantami i działaczami opozycji antykomunistycznej. Wziął również udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Premier i minister wspólnie przekazali flagi państwowe goszczącym na uroczystości. Flagi dla środowisk ze Szczecina i Świnoujścia otrzymali reprezentanci.

Następnie, na pierwszym piętrze w holu ZUW (obok Gabinetu Wojewody) odsłonięto stałą wystawę herbów powiatów Pomorza Zachodniego. W korytarzu prowadzącym od Gabinetu Wojewody wyeksponowane zostały wszystkie herby powiatów i miast na prawach powiatów województwa zachodniopormoskiego.

W ramach Dnia Flagi w Szczecinie premier i minister odsłonili 21 herbów: 18 powiatów i 3 miast na prawach powiatu z województwa zachodniopomorskiego. Na uroczystość w urzędzie wojewódzkim zostali zaproszeni wszyscy zachodniopomorscy starostowie. Inicjatorem ekspozycji jest wojewowoda.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 r. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Dodaj komentarz